Turbonun Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalıyım

Turbonun Ömrünü Uzatmak İçin Ne YapmalıyımTurbonun Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalıyım

Turbonun Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalıyım

Turbonun Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapmalıyım

Türbin Arızalarını Önlemek İçin Bilinmesi Gerekenler

Yağlama sistemlerine ve salınma noktalarına özellikle dikkat edilmesi gerekir. Turboşarjın zarar görmesi bu 2 ana nedenden kaynaklanmaktadır.
Bu 2 faktörün sorun yaratmaması için alınabilecek önlemler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

– Hava ve yağ filtreleri, üreticinin talimatlarına uygun olarak düzenli olarak kontrol edilmelidir.
– Aynı şey motorun düzenli aralıklarla bakımı için de geçerlidir.
– Motor ve ekipman, türbinin ömrüne zarar vermeyecek şekilde kullanılmalıdır.

Aracı Çalıştırırken;

Motoru çalıştırırken, en az bir gaz kullanın ve motoru en az 1 dakika süreyle rölantide tutun.
Normal çalışma basıncına birkaç saniye içinde ulaşılır, ancak bu sadece türbin için geçerlidir. Hareketli diğer parçaların düzenli hareket edebilmesi için gerekli olan gres miktarı daha fazladır. Gaz birkaç saniye boyunca kullanıldığında, türbin sınırlı bir miktarda gresle yüksek hızda dönmeye zorlanmak için tasarlanmıştır. Bu, turboşarjın erken aşınmasına yol açabilir.

Onarımdan Sonra;

Türbin veya motor tamirinden sonra, türbinin sağlıklı çalışabilmesi için türbine giden kanalların motor yağıyla buluşması gerekmektedir. Bundan tam anlamıyla emin olmak için onarımdan sonra aracınızı çalıştırıp birkaç dakika rölantide bekletmeniz gerekecektir.

Soğuk Havalarda Manuel Müdahale;

Motor uzun bir süre kullanılmamışsa veya hava sıcaklığı çok düşükse, motoru çalıştırmadan önce döndürün, ardından rölantide çalıştırın. Bu, büyük yükler uygulamadan önce yağın dolaşımını ve tamamlanmasını sağlar.

Kontağı Kapatırken;

Kontağı kapatmadan önce turboşarjın soğumasını bekleyin. Yüklü bir motorla, turboşarj çok yüksek devirlerde ve yüksek sıcaklıklarda çalışır. Kontağın hızlı bir şekilde kapatılması veya “sıcak kapatılması”, türbine hızlı bir geçiş sağlar ve turboşarjın ömrünü kısaltır.

Rölantide Beklerken;

Motor rölantisini uzun süre beklememeniz önerilir (20-30 dakikadan fazla). Rölantide çalışan türbin düşük basınç üretir ve yağ buharlarının türbin bağlantılarına nüfuz etme olasılığı vardır. Türbinde herhangi bir gerçek hasara neden olmaz, ancak motor egzoz gazlarında mavi dumana neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir